Interneto etika

1. Žalingas turinys

Talpinti ir platinti žalingą informaciją visuomenės informavimo priemonėse yra draudžiama  remiantis teisės aktais ir įstatymais. Tokia informacija yra įvardijama kaip neskelbtina  Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 19 straipsnyje.

Jeigu viešoji informacija daro  neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi, gali būti žalinga psichinei ar fizinei sveikatai, fiziniam, protiniam, dvasiniam ar doroviniam vystymuisi, ji gali būti ribojama.  Informacija, daranti neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi, nurodyta Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 4 straipsnyje

Kiekvienas asmuo, nepriklausomai nuo jo amžiaus, informacinių ir medijų raštingumo įgūdžių ar, veiklos srities, gali susidurti su žalingu turiniu internete. Net jei ir atidžiai renkamės tinklalapius ar mus dominančią informaciją, galime pastebėti netinkamą turinį internete, kuris dažniausiai plinta didžiuliais mastais ir greičiais, o išplatinta informacija, net jei ir pašalinta iš pirminio šaltinio,  internete gali likti ilgam. 

Deja, bet susidurti su žalingu turiniu galime net ir būdami atsakingais vartotojais:

mūsų draugai socialinėse medijose gali tokį turinį įkelti ar juo pasidalinti;
tinklalapiuose iššoka langai su pornografiniu turiniu;  
vaizdo žaidimų pokalbiuose (video game chats) siunčiamos asmeninės žinutės su seksualiniu turiniu;
kartais draugai juokaudami parodo netinkamą vaizdo įrašą ir t.t.

Dažniausiai apie netinkamą turinį yra pranešama jam jau išplitus  virtualioje erdvėje, todėl, kol jis yra pašalinamas, jau būna išplitęs ir pasiekęs dalį vartotojų. 

Kaip elgtis susidūrus su žalingu turiniu internete?

Žalingas ir netinkamas turinys internete gali išgąsdinti, sugluminti, šokiruoti, sukelti neigiamus jausmus, todėl pastebėję tokį turinį informuokite tėvus ar kitus suaugusius asmenis, kuriais pasitikite.
Praneškite apie tokį turinį užpildydami Švarus internetas anoniminę formą. Turinys bus patikrintas specialistų ir perduotas atsakingoms institucijoms, kurios pasirūpins turinio pašalinimu ir imsis tam tikrų veiksmų.
Jeigu su netinkamu turiniu susidūrėte socialinėse medijose, praneškite tinklo administratoriams.
Jeigu gavote asmenines žinutes su žalingu turiniu, grasinimais ir reikalavimais, jaučiatės persekiojami ar patyrėte seksualinį priekabiavimą – pasikalbėkite su tėvais, mokytojais ar mokyklos socialiniais pedagogais, išsaugokite žinutes ir perduokite teisėsaugos institucijoms ir užblokuokite tą asmenį.  

 Turinio filtravimo programos
Norėdami išvengti netinkamo turinio internete ir siekdami apsaugoti savo artimuosius ar nepilnamečius asmenis, galime naudoti turinio filtravimo programas. Šios programos, įdiegtos kompiuteryje ar naršyklėse, skenuoja patenkančią informaciją ir blokuoja nustatytų parametrų neatitinkančią informaciją. Galite rasti ir mokamų, ir nemokamų programų. Daugiau informacijos rasite Esaugumas puslapyje