Ko ieškau?

1. Temos suvokimas

Norėdami surasti informacijos dažnai nesusimąstome, kokia yra mūsų temos aprėptis, kokių šaltinių ieškoti, kokius paieškos žingsnius reikėtų atlikti, kad gautume mūsų lūkesčius atitinkančius rezultatus. Temos pasirinkimas ir suvokimas yra svarbūs žingsniai, kuriuos reikėtų gerai apgalvoti ir skirti laiko jiems atlikti.

Temą, kuria kalbėsite ar rengsite rašto darbą, gali pasiūlyti mokytojai, tačiau jei yra galimybė rinktis, susigalvokite temą, kuri jus asmeniškai domina arba norėtumėte daugiau sužinoti, kuri leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui ir interesams. Pasirinkę temą, kuria jau turite informacijos arba kurią išmanote, gebėsite lengviau nustatyti temos aprėptį ir reikšminius žodžius. Atsiminkite, jeigu rengiate rašto darbą ar ruošiatės kalbėti moksline tema, turite remtis moksliniais šaltiniais. Daugiau apie šaltinių klasifikaciją žr. modulyje Informacijos šaltiniai.

Pavyzdžiui, dominanti tema – žirgai. Suprantame, kad temos aprėptis gana didelė ir mums reikėtų ją tikslinti, ir nežinome, kurį temos aspektą norėtume apžvelgti plačiau – anatomija ir elgesys, žirgų sportas, žirgų terapija, žirgų svarba lietuvių kultūroje ir t.t.

Norėdami nuspręsti, kuris temos aspektas mus labiausiai domina, rekomenduojama atlikti pradinę temos analizę ir susipažinti su informacija šia tema. Peržiūrėkite enciklopedijas ir žinynus, vadovėlius, knygas bei žurnalus šia tema ir nustatykite:
kokie  yra tiriamosios temos aspektai;
problemą arba probleminį klausimą (temą galite formuluoti kaip probleminį klausimą į kurį ieškosite atsakymo);
kokios sąvokos ir terminai vartojami;
kokios informacijos reikia (vaizdinės, tekstinės, kokio tipo šaltinių – straipsnių, monografijų, informacinių leidinių ir t. t.);
kiek informacijos reikia;
kiek laiko galite skirti paieškai.


Atlikę pradinę temos analizę išsiaiškinome, kad žirgai yra naudojami terapijoje.  Nusprendėme, kad mus dominantis tiriamosios temos aspektas yra žirgų terapija. .