Kaip suprasti medijas

3. Stereotipai medijose

Lyčių stereotipai medijose
  Stereotipas – tai įsitikinimų (dažnai pernelyg apibendrintų), emocijų ir polinkio veikti (diskriminuoti) derinys. Paprastai tariant, išankstinė nuomonė. Pavyzdžiui, galvoti, kad nutukę žmonės yra bevaliai ir dėl to nepriimti jų į darbą yra vadovautis stereotipu. Svarbu pastebėti, kad stereotipai veikia ne tik mąstymą, bet ir elgesį.
Stereotipai veikia tarsi kodai, auditorijai perduodantys išankstinius įsitikinimus apie asmenį ar asmenų grupę, susijusius su jų socialine padėti, lytimi, tautybe, rase, seksualine orientacija, profesija. Pavyzdžiui, bibliotekininkai darbe neria servetėles, estai esą lėti ir pan.
Lyčių stereotipai – tai visuomenės lūkesčiai, kaip moteris ar vyras turi elgtis, kalbėti, atrodyti. Iš moterų tikimasi, kad jos rinksis tipiškus moteriškus drabužius, bus mandagios, malonios, paslaugios. Iš vyrų tikimasi, kad jie bus stiprūs, drąsūs, lyderiaujantys.

Lyčių vaidmenų stereotipai medijose

Medijos daro didelę įtaką mūsų elgesiui, ir transliuojami sektini pavyzdžiai – tokie kaip skatinimas balsuoti ar organų donorystė – turi teigiamą įtaką visuomenei, tačiau nuolatos transliuojami su lyčių vaidmenimis susiję stereotipai atneša daug žalos.


Kuo žalingi lyčių stereotipai?
Lyčių stereotipai žalingi, nes pirmiausia neleidžia žmogui būti savimi, o svarbiausia – būti geriausia savo paties versija. Pasaulio sveikatos organizacijos finansuotas tyrimas rodo, kad dėl stereotipų diktuojamų elgesio normų tiek merginoms, tiek vaikinams padidėja tikimybė susirgti depresija. Lyčių stereotipai neigiamai veikia savivertę ir kūno vaizdą. Medijų žinutės, sakančios, kaip ideali moteris ar idealus vyras turi atrodyti (liekna figūra ar pilvo presas), skatina tokį sveikatai kenksmingą elgesį kaip dietų laikymasis ar besaikis sportavimas. Manymas, kad vyrai nereiškia emocijų, yra labai žalingas jų emocinei ir fizinei sveikatai. Moterims klijuojami stereotipai neleidžia joms pasirodyti protingomis, daug siekiančiomis, nepriklausomomis.  Lyčių stereotipai turi daugybę neigiamų pasekmių, o stereotipų kvestionavimas padeda darniau gyventi su savimi ir pasauliu.

 
 Lyčių stereotipai klasėje
Lyčių reprezentacija medijose
Vyriškumui stereotipiškai priskiriamos tokios savybės kaip logika, jėga, konkurencija, kompetencija, aktyvumas, susitvardymas. Tikimasi, kad vyrai nereikš savo emocijų („vyrai neverkia“) ir užsiims aukštesnio socialinio statuso veikla, kaip, pavyzdžiui, verslas, politika, teisė, karyba ir pan. Vyrai medijose asocijuojami su viešąja sfera. Problemos, įvairūs kylantys iššūkiai kur kas dažniau susiję su darbu ar kita veikla nei su asmeniniu gyvenimu. Filmuose, serialuose vyrai vaizduojami kaip „kieti“, kontroliuojantys, galingi vienišiai arba lyderiai.
Moteriškomis savybėmis įvardijamos emocingumas, neveiklumas, intuicija, pažeidžiamumas, dekoratyvumas, seksualumas, komunikabilumas. Tikimasi, kad moteris užsiims veikla, kuriose reikia rūpintis kitais, pavyzdžiui, rinksis mokytojos, slaugės, sekretorės ir pan. profesijas. Medijose galime išvysti sudaiktintas arba namus tvarkančias, vaikus prižiūrinčias moteris, tačiau kur kas rečiau – vadovaujančias pozicijas užimančią ar ekspertinę nuomonę galinčią pateikti moterį, susiduriančią su iššūkiais ir sėkmingai juos įveikiančią. Be to, moterys dažnai vaizduojamos ryšyje su vyru, t. y. vyras pateikiamas kaip centrinė figūra, o moteris pateikiama kaip antrinė figūra arba vyras pateikiamas kaip pagrindinis jos interesas.

Bechdel testas naudojamas įvertinti, ar kino filme moterys vaizduojamos adekvačiai. Kad filmas išlaikytų  šį testą, atsakymai į šiuos tris klausimus turi būti teigiami:

  • Ar filme vaizduojamos dvi ar daugiau moterų?

Ar moterys kalbasi tarpusavyje?

Ar jos kalba apie ką nors kita negu vyrai?

Turėkite mintyje, kad šiuo testu vertinamas tik moterų reprezentavimas medijose, o ne jų meninė vertė.
Testu vertintų filmų sąrašą rasite čia: https://bechdeltest.com/

Nuo 2019 m. Jungtinėje Karalystėje draudžiama reklama, kuriose vaizduojama, kad šeimoje buities darbus – tokius kaip namų tvarkymas, rūbų skalbimas, indų plovimas – atlieka tik moteris; reklama, kurioje vyras ar moteris dėl savo lyties negeba atlikti tam tikrų veiklų, pavyzdžiui, vyras, nemokantis pakeisti sauskelnių, ar automobilio vairuoti negebanti moteris; reklama, kurioje vaizduojamas žmogus neatitinka stereotipinio grožio standartų, ir tai siejama su nesėkme asmeniniame ar profesiniame gyvenime.
  UŽDUOTIS:

1.       Peržvelkite delfi.lt, 15min.lt, lrytas.lt naujienų portalus. Kas dažniau minimi – vyrai ar moterys? Kokiame kontekste jie minimi? Kaip manote, kodėl taip yra?

2.       Peržiūrėkite reklamas, kuriose reklamuojamas kinetinis smėlis Moonsand. Kuo skiriasi šios reklamos? Įvardinkite spalvas, muziką, kalbėjimo toną, įgarsintojo lytį, siūlomas veiklas. Kam šios reklamos skirtos? Iš kur žinote? Kaip į lytis orientuotos reklamos gilina stereotipus?


Kinetinio smėlio Moonsand reklama