Kaip suprasti medijas

1. Reklama

1.3. Kaip analizuoti reklamą?

Užduokite šiuos klausimus:

1.       Kas sukūrė šią reklamą? Koks tai prekės ženklas? Kas reklamuojama?

2.       Kaip reklama patraukia dėmesį?

 Spausdinta reklama (reklama žurnaluose, laikraščiuose, vitrinose, skelbimų lentose) dėmesiui pritraukti naudoja spalvas, vaizdus, logotipą, šūkius.

  Radijo reklama dėmesiui pritraukti naudoja muziką, skirtingus balsus, garso efektus, lengvai įsimenamus posmelius ar daineles.

  Video reklamose rasite spausdintos ir radijo reklamos ypatybes bei vaizdo medžiagoje užfiksuotą istoriją.

  Reklama internete gali būti sudaryta iš visų anksčiau paminėtų reklamų tipų ypatybių bei vartotojų grįžtamojo ryšio ir naršymo istorijos. Reklamos internete atveju reklamos gavėjas tampa reklamos dalimi.

Naršymo istorija – tai lankytų tinklalapių sąrašas. Pagal jūsų naršymo istoriją pritaikoma reklama internete. Pavyzdžiui, ieškodami naujų džinsų aplankėte keletą tinklalapių, kuriuose prekiaujama drabužiais. Vėliau prisijungus prie Facebook paskyros pamatysite drabužių parduotuvių reklamas.

Vartotojų grįžtamasis ryšys – vartotojų nuomonė apie produktą ar paslaugą. Yra keletas būdų vartotojams suteikti atgalinį ryšį internete, pavyzdžiui, pažymėti, kiek žvaigždučių skirtumėte už produktą ar paslaugą. Kuo daugiau žvaigždučių, tuo geresnis vertinimas. Kitas būdas – atsiliepimai socialiniuose tinkluose.

3.       Tekstas. Kas parašyta? Tekste užfiksuota žinutė, kurią norima perduoti. Jeigu yra antraštė, ar ji prikaustanti dėmesį? Kas pagrindiniame tekste rašoma apie prekę ar paslaugą? Ar minima tiesioginė produkto ar paslaugos nauda? Ar akcentuojami gyvenimo būdo atributai? Pavyzdžiui, atrodysi šauniai arba patiksi merginoms ar vaikinams, jei naudosi tam tikrą produktą? Kaip tekstas siejasi su vaizdu?

4.       Ką pasakoja paveikslėlis ar nuotrauka? Yra toks posakis nuotrauka iškalbingesnė už tūkstantį žodžių, labai tinkantis reklamoms. Kuo paveikslėlis ar nuotrauka patraukia jūsų dėmesį? Kaip išdėlioti dizaino elementai? Ar vaizduojamas tik pats produktas, ar juo kas nors naudojasi? Ar vaizduojami kiti atributai, siejami su produktu (vaizduojama, kaip pagerėja gyvenimas, ir pan.)? Kaip vaizdas siejasi su tekstu?

5.       Kam reklama skirta? Kokia jos tikslinė auditorija? Ar kas nors kitas, kitokio amžiaus, finansinės padėties, kitokios kultūros, politinių pažiūrų galėtų reklamą interpretuoti kitaip nei jūs? Kokias vertybes perteikia reklama? Jaunystę, brandą, žaismingumą, atsakingumą ir pan.?

6.       Kaip atrodo reklama? Patraukliai ar atstumiančiai? Kokia jos nuotaika? Ar pastebite kokių nors simbolinių elementų? Kaip vaizduojami žmonės reklamose? Kokia jų veido išraiška, poza, šukuosena, amžius, lytis, išsilavinimas, veikla, tarpusavio santykiai? Kur vyksta reklamos veiksmas? Apie ką jis? Kokie jausmai atsispindi? Meilė, džiaugsmas, pavydas, nusivylimas?