Kaip suprasti medijas

1. Reklama

1.2. Nuomonės formuotojai (influenceriai)

Reiškinys, kuomet žymus žmogus reklamuoja prekės ženklą, tikrai nėra naujas.

Pasitelkiami įvairūs metodai: kai vienas asmuo kuriam laikui tampa prekės ženklo veidu (pvz., Britney Spears ir Pepsi Cola atvejis, Lietuvoje – krepšininko Arvydo Sabonio ir Lidl prekybos tinklo atvejis), ar reklaminė kampanija, kai garsūs žmonės reklamuoja prekės ženklą (pvz., Beats ausinių reklama tarp NBA žaidėjų, didžėjų ir kitų muzikos atlikėjų).

 

Augant socialinių tinklų populiarumui itin efektyvia reklamos forma tampa vadinama nuomonės formuotojo (angl. influencer) reklama.

Nemažą apimtį dažno mūsų socialinio tinklo žinučių srauto sudaro mums dėl vienų ar kitų priežasčių patinkančių, įdomių žymių žmonių kuriamas turinys. Paprastai pasirenkami sekti žmonės pasižymi ekspertinėmis ar mums kitaip priimtinomis žiniomis, išmanymu vienoje ar kitoje srityje, todėl esame linkę pasitikėti jų nuomone ir rekomendacijomis.

Kaip tik šis pasitikėjimas ir yra išnaudojamas sudarant sandorius tarp įtakingo asmens ir prekės ženklo. Populiariausi socialiniai tinklai, kuriuose platinama tokia reklamos forma – Instagram, Youtube ir Facebook.Lidl bendrovės reklama

Nuomonės formuotojas (influenceris) – socialinių tinklų erdvėje veikiantis asmuo, savo žinomumu darantis poveikį pirkėjų pasirinkimui. Žinomų žmonių socialinių tinklų paskyras seka daugybė žmonių, todėl šios paskyros tampa puikiu kanalu reklamai. Dažniausiai influenceriai už jų paskyrose reklamuojamus produktus, paslaugas gauna piniginį atlygį arba dovanas (pvz., dovanojamas pats produktas, kurį prašoma reklamuoti).

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, šiuo metu tokia reklamos forma nereglamentuota ir nereikalauja specialaus žymėjimo (kurio, pavyzdžiui, reikalauja užsakyta, apmokėta reklama žiniasklaidos priemonėse). Reikėtų nepamiršti, kad mūsų mėgstamos įžymybės socialinių tinklų paskyroje pasidalintas įrašas (tekstas, vaizdo įrašas, nuotrauka) su konkrečios firmos produkcija, paslauga gali būti apmokėta reklama, ir toli gražu nereiškia, kad asmuo tikrai nuoširdžiai rekomenduoja ja naudotis ar kad apskritai naudojasi pats. Sąžiningi arba tose šalyse, kur pagal galiojančius įstatymus žymėjimas yra būtinas, veikiantys reklamuotojai savo įrašuose reklamą vienaip ar kitaip pažymi, pvz., grotažymėmis #ad (angl. advertisement – reklama).

Tokio tipo reklamos efektyvumas neabejotinas:

pasiekiama didelė nauja auditorija (pvz., šiuo metu įtakingiausia grožio priemonių blogere laikoma Huda Kattan Instagram tinkle turi 33,5 mln. sekėjų).

 interaktyvumas, auditorijos įsitraukimas – paspaudimai „patinka“, komentarai, pasidalijimai.

 praturtinta reklama, asmeninė istorija – tokio tipo reklama turi ryškų asmeniškumo aspektą. Influenceris pasakoja tarsi savo istoriją, kuri vartotojui atrodo artimesnė, įtikinamesnė.

 kokybiškas, įvairus turinys – siekiant ne tik pritraukti, bet ir išlaikyti auditorijos dėmesį, influenceris nuolat ieško naujų raiškos formų, naujų temų. Šio turinio kūrėjai suinteresuoti kurti kokybišką turinį, nes tai neatsiejama nuo jų asmeninės reputacijos.