Propaganda

3. Poveikio darymo priemonės, kurios gali būti panaudotos kaip propaganda

Generalizacija – bandymas paveikti emocijas naudojant abstrakcijas; tai viena paprasčiausių propagandos formų. Šis būdas dažnai naudojamas politikų rinkiminių kampanijų metu. Toks būdas itin veiksminga sudėtingais laikotarpiais, pavyzdžiui,  ekonominės  krizės metu. Dažnai naudojami emocionalūs apibendrinantys teiginiai:

Nusipelnėme gyventi geriau, Už ateitį, Tvarka bus, Svarbiausia žmogus.

Sąsaja su simbolika – įvaizdžio stiprinimas pasitelkiant simbolius. Pateiktame pavyzdyje matote, kad asmenį supa tam tikri simboliniai daiktai, kurie sudaro vaizdą, kad šie asmuo propaguoja simbolizuojamas vertybes.


Etiketės klijavimas – su konkrečiu asmeniu, organizacija ir pan. siejama negatyvi idėja, veiksmas, terminas.  Dažnai naudojamas sarkazmas ar pašaipos. Tai efektyvus propagandos būdas, nes priklijuotos etiketės – melagis, teroristai, korumpuotas – sunku atsikratyti.

Prieš 2012 m. rinkimus, siekdamas įgyti rinkėjų palankumą, Mittas Romney savo oponentą Baracką Obamą vadino snobu.


Bandos jausmas – sukuriamas įvaizdis, kad idėja turi platų pritarimą, todėl atmesdamas ją liksi izoliuotas ir nepritapęs.

Donaldas Trumpas savo rinkimų akcijos metu dažnai vartodavo frazę „Mane remia šimtai, tūkstančiai žmonių“. Rinkodaroje dažnai naudojamos frazės „Prekių skaičius ribotas“, „Paskubėk, liko paskutiniai vienetai“, „Tik šiandien“.

Emocinis sužadinimas – siekiama sužadinti tokias stiprias emocijas kaip baimė, pyktis, liūdesys, susierzinimas. Dažniausiai bandoma parodyti, kad vienas ar kitas reiškinys turės neigiamas pasekmes. Pasitelkiamos  žmonių baimės.

Tai „memas“, sukurtas Rusijos trolių per  2016 m. JAV prezidento rinkimus. Atliepiant augančiai Facebook socialinio tinklo įtakai politikai propagandistai tikina, kad šiame tinkle verbuojami nariai ISIS teroristiniai grupuotei. Taip bandoma bauginti ir griauti pasitikėjimą politikais, besinaudojančiais šiuo socialiniu tinklu.

Tapatinimasis su visuomene, paprastumo demonstravimas – dažnai naudojamas politikų. Demonstruojamas paprastas gyvenimo būdas, prielankumas žmonėms.


Kortų sukrovimas – pasakomi tik teigiami faktai, o neigiami faktai nutylimi. Nors argumentai, pasitelkiami naudojant šią techniką, dažniausiai yra pagrįsti, dažnai pateikiami statistiniai duomenys, kurie gali iškraipyti situaciją, nes informacija yra pateikiama išimta iš konteksto arba praleidžiant svarbius faktus. Politinių kampanijų metu kandidatas pristatomas tik iš teigiamos pusės, nutylint neigiamą.

„Latisse“ – tai blakstienų augimą skatinantis serumas. Viena iš pagrindinių preparato sudedamųjų dalių yra vaistai nuo akių ligos, vadinamos glaukoma. Šie vaistai, kaip ir daugelis kitų, gali sukelti šalutinį poveikį, tokį kaip išsiliejęs regėjimas, akių sausumas, akių tinimas, bėrimas ir t. t.

Latisse