Autorių teisės ir citavimas
Darbas su informacija neapsiriboja jos paieška ir atranka. Naudojantis kitų sukurtu turiniu (nesvarbu, ar tai būtų moksliniai straipsniai, knygos ar pranešimai žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose, vizualinė informacija), svarbu išmanyti etiškus informacijos naudojimo principus, laikytis autorių ir gretutinių teisių ir nepamiršti nurodyti tikrojo autoriaus. Šiame modulyje bus supažindinama, kaip tinkamai naudoti informaciją, kad nebūtų pažeistos autorių teisės.
Atlikdami užduotis, rašydami rašto darbus mokykloje, universitete ar kurdami turinį internetinėse medijose nepamirškite, kad jūsų darbai tiek vienur, tiek kitur turi būti originalūs, savarankiškai parašyti kūriniai, o naudodamiesi kitų autorių darbais privalote tai įvardyti, nurodyti, cituoti. Kito autoriaus darbo panaudojimas nenurodant tikrosios autorystės traktuojamas kūrinio pasisavinimu, plagiatu; už kurį akademinėje etikoje baudžiama griežčiausia bausme – pašalinimu iš mokslo įstaigos, mokslinės laipsnio panaikinimu. O kaip su svetimo turinio panaudojimu internete, socialinėse medijose? Įstatymų numatyta tvarka už tai skiriamos baudos.
2. Citavimas
2.4. Citavimo stiliai
Egizstuoja daugybė skirtingų citatų sudarymo stilių.
Čia pateikiami populiariausių citavimo stilių pavyzdžiai.
Citavimo stilių pavyzdžiai:
APA (The American Psychological Association) Amerikos psichologijos asociacijos sukurtą citavimo stilių naudoja ne vien psichologijos srities studentai, mokslininkai, tačiau ir daugybė kitų socialinių ir ne tik mokslo sričių atstovų.
Knyga
Aprašo elementai:
Pavardė, V. (Metai). Knygos antraštė: Paantraštė. Leidimo vieta: Leidykla.
Pvz.:
Kilbey, E. (2018). Vaikystė tarp ekranų. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.
Periodinio leidinio straipsnis
Aprašo elementai:
Pavardė, V. (Metai). Straipsnio antraštė. Žurnalo antraštė, tomas (numeris), p. straipsnio puslapiai. Identifikacinis nr.(jeigu priskirtas).
Pvz.:
Dudaitė, J., ir Kairienė, B. (2017). Žiniasklaidos formuojamas požiūris į vaiko teisių įgyvendinimą. Specialusis Ugdymas, 1 (36), p. 77–95. DOI: http://dx.doi.org/10.21277/se.v1i36.299
Interneto svetainė
Aprašo elementai:
Puslapio/ straipsnio pavadinimas/ Pavardė, V. (Metai, mėnuo diena). Prieiga svetainės adresas.
Pvz.:
Europos Parlamentas pritarė taisyklėms, kuriomis ginami paslapčių viešintojai. (2019, Balandžio 16). Prieiga https://www.lrt.lt/naujienos/pasaulyje/6/1050059/europos-parlamentas-pritare-taisyklems-kuriomis-ginami-paslapciu-viesintojaiKnyga
Aprašo elementai:
Pavardė, V. Metai. Knygos antraštė: paantraštė. Laida. (jei tai nėra pirmas leidimas). Leidimo vieta: Leidėjas.
Pvz.:
Berger, J. 2019. Kaip menas moko matyti. Vilnius: Kitos knygos.
Periodinio leidinio straipsnis
Aprašo elementai:
Pavardė, V. Data. Straipsnio pavadinimas. Leidinio pavadinimas, nr. x, p. x-y.
Pvz.:
Šerpytytė, A. 2010. Knygos rinkodara ir socialinės medijos: kaip parduoti knygas Y kartai. Knygotyra, t. 55, p. 140–158.
Elektroninis išteklius
Aprašo elementai:
Pavardė, V. Data. "Pavadinimas". Prieiga: <adresas> [žiūrėta data].
Pvz.:
Scharre, P. 2019. ‘Killer Apps.The Real Dangers of an AI Arms Race’. Prieiga: <https://www.foreignaffairs.com/articles/2019-04-16/killer-apps> [žiūrėta 2019 04 12].