Autorių teisės ir citavimas
Darbas su informacija neapsiriboja jos paieška ir atranka. Naudojantis kitų sukurtu turiniu (nesvarbu, ar tai būtų moksliniai straipsniai, knygos ar pranešimai žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose, vizualinė informacija), svarbu išmanyti etiškus informacijos naudojimo principus, laikytis autorių ir gretutinių teisių ir nepamiršti nurodyti tikrojo autoriaus. Šiame modulyje bus supažindinama, kaip tinkamai naudoti informaciją, kad nebūtų pažeistos autorių teisės.
Atlikdami užduotis, rašydami rašto darbus mokykloje, universitete ar kurdami turinį internetinėse medijose nepamirškite, kad jūsų darbai tiek vienur, tiek kitur turi būti originalūs, savarankiškai parašyti kūriniai, o naudodamiesi kitų autorių darbais privalote tai įvardyti, nurodyti, cituoti. Kito autoriaus darbo panaudojimas nenurodant tikrosios autorystės traktuojamas kūrinio pasisavinimu, plagiatu; už kurį akademinėje etikoje baudžiama griežčiausia bausme – pašalinimu iš mokslo įstaigos, mokslinės laipsnio panaikinimu. O kaip su svetimo turinio panaudojimu internete, socialinėse medijose? Įstatymų numatyta tvarka už tai skiriamos baudos.
1. Autorių teisės
Kodėl tai svarbu?
Darbas su informacija neapsiriboja jos paieška ir atranka. Naudojantis kitų sukurtu turiniu (nesvarbu, ar tai būtų moksliniai straipsniai, knygos, ar pranešimai žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose, vizualinė informacija), svarbu išmanyti etiškus informacijos naudojimo principus, laikytis autorių ir gretutinių teisių ir nepamiršti nurodyti tikrojo autoriaus. Šiame modulyje supažindinama, kaip tinkamai naudoti informaciją, kad nebūtų pažeistos autorių teisės.
Atlikdami užduotis, rašydami rašto darbus mokykloje, universitete ar kurdami turinį internetinėse medijose nepamirškite, kad jūsų darbai tiek vienur, tiek kitur turi būti originalūs, savarankiškai parašyti kūriniai, o naudodamiesi kitų autorių darbais privalote tai įvardyti, nurodyti, cituoti. Kito autoriaus darbo panaudojimas nenurodant tikrosios autorystės traktuojamas kūrinio pasisavinimu, plagiatu, už kurį akademinėje etikoje baudžiama griežčiausia bausme – pašalinimu iš mokslo įstaigos, mokslinio laipsnio panaikinimu. O kaip su svetimo turinio panaudojimu internete, socialinėse medijose?
LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas saugo autoriaus/ių kūrinį, kuris yra apibrėžiamas kaip originalus kūrybinės veiklos rezultatas literatūros, mokslo ar meno srityje, nepaisant jo meninės vertės, išraiškos būdo ar formos.
Autorių teisės išvestiniams kūriniams ir
rinkiniams taikomos nepažeidžiant autorių teisių į kūrinį ar kūrinius, kurių
pagrindu buvo sukurtas išvestinis kūrinys arba sudarytas rinkinys, bet
netaikomos duomenims ar medžiagai, nesantiems autorių teisių objektais, iš
kurių sudaryta duomenų bazė.
Kadangi idėjos ir mintys nėra saugomas
autorių teisių objektas, tai jos gali būti naudojamos be autoriaus sutikimo.
Tačiau teiginiai, pažodžiui atkartojantys kitų autorių mintis, turėtų būti
pateikiami kaip citata. Galima šiuos teiginius išdėstyti ir ne pažodžiui,
t. y. perfrazuojant ar interpretuojant, tačiau kaip ir pirmuoju atveju,
atskleidžiant šaltinį. Viešai skelbti kūrinio tekstą moksliniame darbe,
naudojant kito autoriaus originalias idėjas ar mintis ir nenurodant jų
autoriaus, yra neetiška. Todėl dera literatūros šaltiniuose nurodyti, kokiais
autoriais ir jų darbais remtasi rašant mokslinį darbą. Paprastai perpasakojant
kitų autorių mintis skliausteliuose nurodoma autoriaus pavardė (jei autoriaus
nėra, rašomas šaltinio pavadinimas), šaltinio publikavimo metai ir, jei
cituojama konkreti teksto dalis, – puslapis. Šiomis licencijomis žymimą turinį leidžiama atsisiųsti ir naudotis juo su tam tikrais apribojimais. Bendrasis žymėjimas yra šis Visais šių licencijų naudojimo atvejais būtina nurodyti pirminio kūrinio autorių. Žymėjimas ir reikšmė. Parengta pagal Kūrybinių bendrijų (CC licencijų) aprašus, daugiau informacijos čia. Dažna situacija, kai be autoriaus sutikimo savo darbuose pakartotinai naudojama interneto platybėse rasta asociatyvi iliustracija. To įmanoma išvengti. Pateikiame pavyzdį kaip rasti turinį, kurio antrinis panaudojimas leidžiamas. Pavyzdys: kaip Google vaizdų paieškoje atrinkti vaizdus, kuriuos galite naudoti be apribojimų arba su tam tikrais apribojimais.
Atviro turinio licencijos / Kūrybinių bendrijų licencijos