Spausdinti šį skyriųSpausdinti šį skyrių

Kaip suprasti medijas

1. Reklama

1.1. Reklama internete

Pirkti įtikinančios reklamos technikos tobulintos dar ilgą laiką prieš atsirandant internetui. Kas pasikeitė, kai reklama įžengė į internetą?

Iki interneto reklamų kūrėjai orientavosi į stambias demografines potencialių vartotojų grupes: pagal amžių (vaikai, paaugliai, vidutinio/ vyresnio amžiaus žmonės), socialinį statusą (šeimos, vieniši žmonės), tautybę, rasę, lytį (pvz. skirtingos reklamos televizijos programų, kurias žiūri daugiausiai moterys, metu), bet jokio didesnio individualizavimo iš tokios reklamos galimybių nebuvo galima tikėtis. 

Interneto atsiradimas leido reklamų kūrėjams rasti būdus, kaip kuo geriau pasiekti būtent norimą, potencialią pirkėjų grupę, kad ir kokia smulki ir specifinė ji būtų...

Kokiomis formomis reklama veikė, iki šiol veikia internete?

Reklama iššokančiuose languose – vienas iš pirmųjų ir bene vienas labiausiai vartotojus erzinusių reklamos būdų, todėl ilgainiui vis mažiau naudojamas.

Didžioji inovacija buvo reklamų nuorodos. Tai trumpos antraštinės reklamos, kurios nukreipia į išplėstinę produkto ar paslaugos reklamą, aprašą, jos lengvai integruojamos į kitas svetaines, programas. Tokios reklamos užsakovai gauna duomenis, kokia jų reklamos panauda, gali palyginti, kur ji buvo geriausiai pastebėta, stebi, ką vartotojas veikė po reklamos atidarymo, kiek laiko užtruko susipažindamas su reklama.

Daugybę informacijos apie mūsų vartojimo įpročius reklamų užsakovams, produktų kūrėjams palieka slapukai (angl. cookies) – tai tarytum trupiniai, kuriuos įvairūs puslapiai ir reklamos palieka ant jūsų naudojamų įrenginių. Pagal tai, iš kur ateinate, kur nueinate, kur ir kiek laiko praleidžiate, ką perkate, renkama informacija apie jūsų įpročius, kas esate ir kaip gyvenate.

Turbūt kasdienybe tampa tai, kad peržiūrėtas turinys, ypač komerciniai produktai, vėliau mus tam tikra prasme seka – nuorodų reklamų pavidalu atsiranda kituose aplankomuose puslapiuose, socialiniuose tinkluose. Įsivaizduokite, jei drabužių parduotuvėje pamatyta rankinė imtų sekti jus ir paskui ją pastebėtumėte maisto prekių parduotuvėje, vėliau vaistinėje ir galiausiai net draugo namuose (socialiniame tinkle)!

Kasdien naršant internete apie mus surenkami dideli kiekiai informacijos: mūsų naršymo istorija yra fiksuojama slapukų, esame atskiriami pagal IP adresą, vertinama mūsų interneto sparta, naudojami įrenginiai, vietos, kur esame, kur lankėmės, kur gyvename... ir kiti neretai laisva valia pateikti duomenys. Tai išties labai dideli duomenų masyvai, daug galintys papasakoti apie mus ir mūsų įpročius. Ir kaip tik tai leidžia reklamos ir rinkodaros specialistams kryptingai dirbti parenkant individualizuotas reklamas, sprendžiant, kur ir kokiu formatu talpinti, kad būtų geriausiai pasiekiama tikslinė auditorija.

Rekomendacijų pateikimas taip pat yra vienas iš internetinės reklamos būdų. Pavyzdžiui, Amazon internetinėje parduotuvėje peržiūrėjote keletą knygų, bet neapsisprendžiate, ir štai apačioje jau matote eilutę rekomendacijų – į anksčiau peržiūrėtas panašių knygų. Šį funkcionalumą siūlančių platformų kūrėjai teigia taip tik siekiantys padėti išsirinkti, bet visgi niekada nebus aišku, kodėl iš didelės gausos atrinkti būtent tie, o ne kiti siūlymai. Dilema. Jeigu pateikdami daugiau savo duomenų gauname tikslingiau mūsų poreikiams atrinktus produktus, pvz., muzikos, serialų, filmų rekomendacijas, kodėl nepasidalinus, atrodytų, mažareikšmiais duomenimis? Visgi problema ta, kad programos ir tinklalapiai, kuriems patikime savo duomenis, nebūtinai tuos duomenis pasilieka tik sau. Neretai informacija gali būti parduodama trečiosioms šalims, kitoms organizacijoms.

Užsakomi straipsniai žiniasklaidos priemonėse – tai reklamos, už kurias užsakovai sumoka žiniasklaidos priemonei. Toks turinys turi būti pažymėtas specialiu žymėjimu. Galima pastebėti tokių žymėjimų kaip „Partnerių turinys“ arba informacijos apie apmokėjimo faktą. Daugiau apie tai modulyje Naujienų vertinimas.

Paieškos rezultatų reitingavimas – įvairių skelbimų platformos siūlo paslaugą, už papildomą mokestį iškelti jūsų talpinamą skelbimą į paieškos rezultatų viršų, paryškinti, kad jis būtų lengviau randamas ir pastebimas. Tą daro ne tik skelbimų svetainės, tačiau ir tokie paieškos varikliai kaip Google. Galbūt atkreipėte dėmesį, kad kai kurie patys viršutiniai paieškos rezultatų būna pažymėti žaliu ženkleliu Skelb. (angl. Ad), tai reiškia, kad jie sumokėjo papildomai, kad būtų tokie matomi, pvz.:

Paslėpta reklama – bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija apie gamintoją ar paslaugos teikėją, jo pavadinimą ar veiklą, prekių ženklą, pateikiama taip, kad reklamos vartotojas gali nesuprasti, kad tai reklama, arba gali suklysti dėl pateiktos reklamos tikrojo tikslo. Toks informacijos pateikimas visais atvejais laikomas paslėpta reklama, kai už ją užmokama ar kitaip atsilyginama.

Kaina = reklama? Dar iš televizinės reklamos klestėjimo laikų mus pasiekęs posakis – jeigu tai nemokama, produktas esi tu. Taip už iš pirmo žvilgsnio nemokamas paslaugas (žaidimus, video platformas, muzikos grotuvus ir kt.) sumokame peržiūrėdami vieną kitą video reklamą, peržiūrėdami šoninėje juostoje pateikiamus reklamų skelbimus, taip sumokėdami. Galime sakyti, kad šiuo atveju mūsų dėmesys reklamoms yra valiuta. 

Ateities reklama? Galime tik spėlioti, kaip pažengs ir reklamos industrija vis plačiau pritaikant dirbtinio intelekto galimybes. Dar labiau individualizuotos, konkrečiam asmeniui pritaikytos reklamos, sekančios tave, kur beeitum, atpažįstančios tavo veidą ir pagal jį pateikiančios reklamas pvz. elektroniniuose stenduose gatvėje.