Naujosios medijos. Socialinės medijos

1. Kas yra medijos?

Medija – komunikacijos priemonė arba kanalas, informacijos siuntėjo ir gavėjo tarpininkas, turintis savo informacijos kodavimo ir sklaidos sistemą; medijos yra tarpasmeninės (telefonas) ir masinės (radijas, spauda, televizija; jų visuma vadinama žiniasklaida).

Medijos yra tai, ką naudojame netiesioginiam bendravimui, kai nebendraujame akis į akį. Medijomis vadiname gausybę skirtingų komunikacijos būdų: televiziją, kiną, reklamą, internetą, muzikos ir vaizdo įrašus, laikraščius ir žurnalus, kompiuterinius žaidimus. Daugelis iš jų vadinama masinėmis medijomis ar masinėmis komunikacijos priemonėmis – tai reiškia, kad jos pasiekia ir perduoda žinutes didelėms auditorijoms žmonių. Norint suprasti medijas reikia atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

     Medijos yra konstruktai

Medijos nėra tikro pasaulio atspindys, nors dažnai suvokiamos kaip atspindys to, kas tikra. Medijos yra konstruojamos panašiai kaip robotai ar paspirtukai – surenkamos iš detalių. Žurnale rasite skirtingų dydžių, šriftų, spalvų raides, nuotraukas, paveikslėlius, skirtingą jų išdėstymą. Televizija ar kino filmai sudaryti iš šimtų detalių – skirtingų kadrų, apšvietimo, garsų. Be to, prie medijos kūrimo dažnai prisideda keletas kūrėjų. Medijos kuriamos vieno, keleto  ar daugybės kūrėjų, kurie atstovauja didelei korporacijai.


   Medijos turi savo kalbą

Kino filmai, televizijos laidos, laikraščiai turi savo kalbą – raiškos būdus, kuriais perduoda žinutes. Niūri muzika įbaugina, didelės ir ryškios antraštės parodo svarbą, greitai besikeičiantys vaizdo kadrai kelia nerimą. Garsai ir vaizdiniai lengvai sugriauna racionalaus mąstymo barjerą ir turi stiprų emocinį poveikį. Medijų kalbos supratimas leidžia nepasiduoti medijų manipuliacijoms.


     Medijos interpretuojamos skirtingai

Veikiami individualių faktorių – tokių kaip amžius, lytis, rasė ar socialinis statusas – interpretuojame medijas skirtingai. Dėl amžiaus ir patirčių skirtumų tėvai ir vaikai žiūrėdami komišką serialą juoksis iš skirtingų dalykų, teisėsaugos atstovas detektyvinį filmą vertins kitaip negu asmuo be teisinio išsilavinimo, ir pan.


     Medijos perduoda įsitikinimus, vertybes, požiūrį

Medijų žinutės konstruojamos remiantis kūrėjo asmenine patirtimi, tikslais, vertybėmis ir požiūriu, todėl skirtingi kūrėjai perduos skirtingus įsitikinimus, vertybes, požiūrius.

Reklamoje atsispindi reklamos užsakovo tikslai. Tai, ką ir kaip fotografas pasirenka fotografuoti, atspindi jo pasaulėžiūrą, o laikraštyje publikuojamuose straipsniuose gali atsispindėti savininko požiūris ir įsitikinimai.


     Medijos turi komercinių tikslų

Daugelis medijų yra kuriamos įvairių verslo organizacijų. Laikraščiuose, internetiniuose naujienų portaluose, socialiniuose tinkluose rasite daugybę reklamų. Didžioji dalis filmų ar serialų, žaidimų ir kitų medijų kuriamos siekiant gauti pelną.