Naujienų skaitymo menas

1. Kaip kuriama naujiena?

Žurnalistiniai kūriniai – naujiena, straipsnis ar reportažas nėra tiesiog faktų rinkinys. Tai pasakojimas, kuriame įvykio dalyviai tampa veikėjais, liudijimai ar pasakojimai – dialogais.

Žurnalistiniai kūriniai rašomi apverstos piramidės principu. Tai rašymo būdas kai reikšmingiausias ir aktualiausias faktas pateikiamas pirmoje pastraipoje, o paskui įvykis detalizuojamas pagal faktų svarbumą. Tokia informacijos piramidė statoma iš eilės atsakant į klausimus: kas? kur? kada? kaip? kodėl? Toks rašymo būdas padeda auditorijai greičiau sužinoti, kas įvyko.

Žurnalistai, konstruodami naujienos pasakojimą, sprendžia, iš kurios pusės pristatyti įvykį, kurią įvykio dalį pabrėžti. Pavyzdžiui, skirtingi žurnalistai, sužinoję apie naujo stadiono statybas, gali akcentuoti skirtingus aspektus. Vienas straipsnis gali būti apie tai, kiek valstybei kainuos naujas stadionas, kitas – apie pasaulinio garso stadiono architektą. Iš skirtingų straipsnių galite susidaryti skirtingą nuomonę apie tą patį įvykį, tad vertindami naujieną turėkite mintyje, kad įvykis gali turėti ir kitų ne mažiau svarbių aspektų.

Be to, atkreipkite dėmesį į antraštes – kartais sensacingos, bauginančios ar sunkiai įtikinamos antraštės kuriamos siekiant sulaukti daugiau paspaudimų (antraštinis masalas, angl. clickbait), parduoti daugiau laikraščių ar pritraukti daugiau žiūrovų.


Šaltiniai: 15min.lt, lrytas.lt

Antraštinis masalas

Paspaudimus skatinanti interneto straipsnio antraštė (skandalinga, su užuominomis ar pan.). Šis reiškinys didina netikrų naujienų sklaidą ir filtrų burbulus, taip mažindamas prieigą prie patikimos ir įvairios informacijos.